aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Czyszczenie i konserwacja grzejników dekoracyjnych

Thursday, August 17, 2023

Grzejniki dekoracyjne i tradycyjne powinno czyścić się co najmniej dwa razy do roku — zanim rozpoczniesz sezon grzewczy i na jego zakończenie. Dla wielu właścicieli domów utrzymanie kaloryfera w odpowiednim porządku jest trudne. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie podpowiemy, czy grzejniki dekoracyjne można łatwo czyścić i konserwować i jak wykonać takie zadania w przypadku różnych modeli.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak poprawnie wyczyścić dekoracyjne grzejniki płytowe?
  2. Jakie sposoby pomogą w czyszczeniu dekoracyjnego grzejnika żeliwnego?
  3. Jak czyścić kaloryfery aluminiowe?
  4. W jaki sposób poprawnie wyczyścić drabinkowe grzejniki dekoracyjne w łazience?
  5. Co zrobić, aby czyszczenie grzejników dekoracyjnych nie sprawiało kłopotów?

Czy grzejniki dekoracyjne można łatwo czyścić i konserwować?

Grzejniki to te sprzęty domowe, które wielu użytkowników traktuje po macoszemu i nie poświęca im należytej uwagi. Przez ponad pół roku nie tylko stoją nieużywane, ale również są pozostawione same sobie — skoro się z nich nie korzysta, nie trzeba zaprzątać sobie nimi głowy. Jeśli Ty również tak myślisz — jesteś w błędzie. Okazuje się bowiem, że w kaloryferze, który nie jest regularnie czyszczony zbiera się sporo kurzu i przede wszystkim bakterii. Dlatego chcąc uniknąć sytuacji, w której całość zostanie wydmuchana podczas uruchomienia grzejnika, urządzenie grzewcze należy czyścić co najmniej dwa razy do roku — przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i tuż po jego zakończeniu. Jeśli będziesz czyścił go częściej — plus dla Ciebie.

Kurz, który zbiera się na powierzchni kaloryfera, może w konsekwencji znacząco utrudnić jego codzienną pracę. Co więcej, najczęściej po uruchomieniu grzejnika w okresie grzewczym, jeśli nie był regularnie czyszczony, może pojawić się brzydki, zatęchły zapach. Będzie to odór z zanieczyszczeń, które zagnieździły się w urządzeniu i które nie były wyczyszczone przed pierwszym uruchomieniem. Warto również pamiętać, że unoszące się do góry ciepłe powietrze, będzie zabierało ze sobą mikrocząsteczki brudu i roznosiło je po całym pokoju. Jeśli zastanawiałeś się choć raz, dlaczego ściana za grzejnikiem jest szybko brudna, odpowiedź jest jedna — jest to konsekwencja zaniechania sprzątania tego elementu wyposażenia domu.

Jak poprawnie wyczyścić dekoracyjne grzejniki płytowe?

Dekoracyjne grzejniki płytowe to jedne z chętniej wybieranych modeli, które na stałe zagościły w wielu domach. Są to modele stosunkowo niedrogie oraz uniwersalne w zastosowaniu. Bogata oferta rynkowa sprawia, że użytkownik może wybierać spośród mniejszych i lżejszych grzejników niż dotychczas stosowane stare grzejniki żeliwne. Dzięki temu, że grzejniki dekoracyjne z płaską płytą mają uproszczony wygląd, można je zastosować w większości mieszkań. Będą bowiem pasowały zarówno do klasycznego, jak i minimalistycznego czy nowoczesnego stylu. Pod ich obudową umieszczona jest spirala, która odpowiada za przemieszczanie się substancji grzejącej — zazwyczaj ciepłej wody.

Jak czyścić dekoracyjny grzejnik płytowy?

Rozpoczynając czyszczenie dekoracyjnego grzejnika płytowego należy w pierwszym kroku zdjąć gałkę termostatyczną. Umożliwi to późniejsze, bezproblemowe zajęcie się kratką (tzw. grillem), której nie da się nie zauważyć. Znajduje się w górnej części kaloryfera. Warto również pamiętać o osłonach bocznych, które zazwyczaj zamontowane są na zatrzaski, które wystarczy lekko podważyć, aby bez problemu zdjąć osłonę. Jeśli w swoim domu zamontowałeś długi grzejnik, zwróć szczególną uwagę na to, aby zdejmując górną pokrywę, zaciski, dzięki którym grzejnik wisi na ścianie, zdejmować osobno i za każdym razem nakładać je z powrotem. Najpierw odczep jeden zaczep i zdejmij pierwszą część grilla. Załóż ponownie uchwyt i dopiero wtedy zajmij się drugą częścią grzejnika. W przeciwnym wypadku grzejnik, który podtrzymywany będzie jedynie od dołu po prostu spadnie nam na podłogę. Każdą z czynności wykonuj powoli i ostrożnie, aby go nie uszkodzić.

Środek grzejnika z powodzeniem oczyścisz za pomocą odkurzacza i specjalnej szczotki przeznaczonej do czyszczenia kaloryferów lub butelek. Pamiętaj, aby wybierać narzędzia, które nie będą druciane, ponieważ mogą one porysować kaloryfer, co przyczyni się do szybszego pojawienia się korozji.

Dodatkowo, zanim rozpoczniesz dogłębne czyszczenie kaloryfera, przygotuj także inne narzędzia, jak np. miękka gąbka, ściereczki z mikrofibry, czy łagodny detergent. Jeśli użyjesz silnych chemikaliów, możesz doprowadzić do odpryśnięcia i uszkodzenia powłoki lakierniczej, która zabezpiecza płytę grzejnika przed rdzewieniem.

Chcąc dokładnie wyczyścić kaloryfer, szczotkę wkładamy pomiędzy żeberka, dzięki czemu wyczyścimy z kurzu, brudu i bakterii przestrzenie między nimi. Następnie ścieramy kurz z wierzchu. Na sam koniec, kiedy grzejnik będzie już złożony, gąbką lub ścierką z mikrofibry przecieramy przedni panel urządzenia.

Jakie sposoby pomogą w czyszczeniu dekoracyjnego grzejnika żeliwnego?

Jeśli zdecydowałeś, że w Twoim domu zostaną zamontowane dekoracyjne grzejniki żeliwne, chcąc je wyczyścić, nie będziesz musiał nic zdejmować. Wykorzystując wcześniej wspomniane szczotki do butelek lub specjalny “czyścik” do grzejników, starannie odkurz każdą przestrzeń, jaka znajduje się pomiędzy poszczególnymi żeberkami. Jeśli w swoim domu nie posiadasz wyżej wymienionych narzędzi, możesz wykorzystać dowolny, długi przedmiot, np. pędzel do malowania kaloryfera lub zwykły kij od szczotki, na który nawiniesz miękką ściereczkę. Do czyszczenia przestrzeni między kolejnymi żeberkami możesz także wykorzystać odkurzacz i odpowiednią, cienką ssawkę ze szczotką. Na koniec możesz przetrzeć jeszcze grzejnik wilgotną szmatką.

Jak czyścić kaloryfery aluminiowe?

Jeśli do swojego domu wybierzesz aluminiowy grzejnik dekoracyjny, powinieneś mieć świadomość, że jego wyczyszczenie będzie od Ciebie wymagało znacznie więcej pracy. Do usunięcia kuzu z jego wnętrza ponownie przyda się odkurzacz. Zewnętrzną część kaloryfera możesz umyć miękką ściereczką, którą namoczysz w wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Możesz z powodzeniem wykorzystać płyn do mycia naczyń. Jeśli Twój dekoracyjny grzejnik aluminiowy wyposażono w górną kratkę, możesz ją zdjąć. Dzięki temu ułatwisz sobie odkurzenie jego wnętrza.

W jaki sposób poprawnie wyczyścić drabinkowe grzejniki dekoracyjne w łazience?

Drabinkowe dekoracyjne grzejniki łazienkowe to ten element grzewczy, który wbrew pozorom najłatwiej jest utrzymać w czystości. Ich budowa sprawia, że w każdej chwili masz swobodny dostęp do każdej szczeliny. Wystarczy wziąć miękką ściereczkę zamoczoną w wodzie z delikatnym detergentem. Pamiętaj, że używany środek nie może mieć w swoim składzie alkoholu, który mógłby uszkodzić malowaną powierzchnię kaloryfera. Wiadomo, że łazienka to miejsce o podwyższonej wilgotności, w którym często unosi się para. Jeśli zatem chcesz, aby Twój grzejnik nie tylko działał bez zarzutu, ale również prezentował się nienagannie, czyść go regularnie. Wówczas zaoszczędzisz sobie sporo pracy.

Co zrobić, aby czyszczenie grzejników dekoracyjnych nie sprawiało kłopotów?

Chcąc szybko i przede wszystkim skutecznie umyć grzejniki, możesz wykorzystać odkurzacz parowy. Parownica, dzięki swoim właściwościom, znacznie szybciej usunie zanieczyszczenia, bez konieczności używania detergentów. Co więcej, pozbędzie się nie tylko niechcianego kurzu, ale również drobnoustrojów (bakterie, roztocza czy wirusy), które mogą prowadzić do różnych chorób. Jest to zatem jedno z rozwiązań, które docenią alergicy.

Czyszczenie i konserwacja grzejnika dekoracyjnego — podsumowanie

Jeśli zastanawiałeś się, czy grzejniki dekoracyjne można łatwo czyścić i konserwować, mamy nadzieję, że podane powyżej sposoby utwierdziły Cię w przekonaniu, że tak. Pamiętaj — regularne czyszczenie nie tylko sprawi, że kaloryfer zawsze będzie prezentował się nieskazitelnie, ale również, że nie będą rozwijać się w nim bakterie i inne drobnoustroje.

Jesteś na etapie wyboru grzejnika dekoracyjnego i nie wiesz, który będzie dla Ciebie najlepszy? Eksperci ze sklepu artykulygrzewcze.pl pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru!