aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak rozwiązać najczęstsze problemy z grzejnikami dekoracyjnymi?

Thursday, July 6, 2023

Choć coraz częściej w domach i przestrzeniach publicznych stosuje się ogrzewanie powierzchniowe, grzejniki dekoracyjne sprawiły, że kaloryfery są nadal chętnie wybierane. Dzięki ozdobnym właściwościom proponowanych modeli nie trzeba ich chować pod parapetem lub za zasłonką, choć to usytuowanie jest najodpowiedniejsze ze względu na dopływ zimnego powietrza z zewnątrz, które od razu zostaje ogrzane. Obecnie grzejniki poza funkcją grzewczą odgrywają również rolę dekoracyjną. Jednak podobnie, jak modele tradycyjne, one również mogą powodować problemy. Jakie najczęściej wymieniają użytkownicy i jak sobie z nimi radzić? W jakie mity nie wierzyć? Odpowiedzi na każde z tych pytań znajdziesz w dzisiejszym wpisie!


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak prawidłowo dobrać grzejnik dekoracyjny do wnętrza?
  2. Kiedy warto zainwestować w grzejnik dekoracyjny?
  3. W jakich okolicznościach kaloryfer ozdobny może powodować problemy?
  4. W jakie mity nie wierzyć wybierając grzejnik dekoracyjny?

Instalacja grzewcza powinna znaleźć się w każdym budynku. Tego wymaga nasz klimat, w którym sezon grzewczy trwa często średnio pół roku. Nie da się zatem zbudować domu, który nie będzie wyposażony w odpowiedni system. Jeszcze do niedawna w instalacjach grzewczych stosowano kaloryfery, które miały określony wygląd, przez co nie przypominały nic innego i z pewnością nie miały funkcji ozdobnej. Dlatego też przyzwyczailiśmy się, że ich podstawowym zadaniem jest jedynie ogrzewanie domu

W ostatnich latach producenci poszli jednak o krok dalej i zaczęli zwracać uwagę na dekoracyjny charakter kaloryferów. Chcąc przyciągnąć uwagę potencjalnych Klientów, tworzą urządzenia, które są w stanie zagwarantować nie tylko wytrzymałość, ale również efektywną i oszczędną pracę, tworząc jednocześnie niebanalną i charakterystyczną przestrzeń we wnętrzu, w którym zostały zamontowane.

Jak prawidłowo dobrać grzejnik dekoracyjny do wnętrza?

Wybierając grzejniki dekoracyjne do swojego domu, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na aspekt dekoracyjny, ale również na ich funkcjonalność. Poniżej poruszamy kwestie, o których trzeba pamiętać, aby uniknąć późniejszych problemów z kaloryferami ozdobnymi.

Grzejnik dopasowany do aranżacji wnętrza

Zastanawiasz się, czy grzejnik powinien być dopasowany do aranżacji? Jeśli wybierzesz kaloryfer ozdobny, z pewnością tak. Nie możesz jednak zapominać o jego funkcjonalności. Tylko dobrze dobrana wielkość i moc grzejnika dekoracyjnego pozwoli odczuć komfort termiczny w pomieszczeniu, przy jednoczesnych oszczędnościach. Zbyt duża moc grzewcza kaloryfera sprawi nie tylko, że pomieszczenie będzie przegrzane, ale również może doprowadzić do zwiększenia się rachunków za energię cieplną.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki względem stylu pomieszczenia?

Decydując się na grzejniki dekoracyjne, warto wybrać takie rozwiązanie, które będzie współgrało ze stylem pomieszczenia. Dlatego też na białe dekoracyjne kaloryfery powinny zdecydować się osoby, które urządziły swoje mieszkanie w stylu:

  • skandynawskim — gdzie króluje jasne drewno, biele oraz prosta forma mebli;
  • rustykalnym — w którym można odnaleźć dużo wikliny, kamienia, drewna i ceramiki;
  • francuskim — wyróżniającym się dużą przestrzenią oraz dominacją jednej barwy w wielu odcieniach, którą uzupełniono meblami wykonanymi z lekkiego drewna;
  • hampton — który charakteryzuje się marynistycznymi dodatkami, odcieniami błękitu i beżu oraz dużą ilością szkła.

Białe grzejniki dekoracyjne będą pasowały wszędzie tam, gdzie nie będą rzucać się w oczy. Poza tym należy mieć na uwadze, że biel jest barwą, którą najczęściej można spotkać, wybierając dekoracyjne grzejniki łazienkowe.

Na rynku dostępne są również kaloryfery ozdobne w innych kolorach. Gdzie sprawdzą się grzejniki szare, czarne, a gdzie czerwone? W jakich przestrzeniach ich barwa nie będzie powodowała problemów?

Decydując się na wyżej wymienione barwy grzejników, warto mieć na uwadze, że w postaci płaskiej bryły będą doskonale prezentować się w stylach:

  • nowoczesnym, który wyróżnia się minimalizmem i prostymi formami.
  • loftowym, który można ocieplić przy pomocy kolorowego kaloryfera;
  • eklektycznym, który wyróżnia się poukładanym chaosem oraz łączeniem nowości ze starociami;
  • retro, gdzie można zastosować sprzęt AGD, lampy i meble w starym stylu.

Kolorowe grzejniki nie będą “gryzły w oczy” w surowych łazienkach, czy na ścianach, które pomalowano ciemnymi farbami. Wręcz przeciwnie, będą się wyróżniać i tworzyć jedyną w swoim rodzaju ozdobę.

Kiedy warto zainwestować w grzejnik dekoracyjny?

Grzejniki dekoracyjne należę do bardziej wydajnych modeli, niż standardowe, ponieważ ich produkcja oraz działanie opiera się na nowszych technologiach. Mowa tutaj przede wszystkim o większej wydajności cieplnej, która przekłada się na szybsze ogrzewanie przestrzeni. Co więcej, dzięki głowicom termostatycznym oraz grzałkom elektrycznym użytkownik może efektywnie zarządzać ciepłem pojawiającym się w domu.

Warto mieć na uwadze, że każde pomieszczenie jest inne, co oznacza, że montaż grzejnika pod oknem może być problematyczny. Taka sytuacja sprawia, że wielu właścicieli budynków decyduje się na nabycie kaloryferów ozdobnych, które w przeciwieństwie do modeli klasycznych, doskonale prezentują się na widoku, np. na ścianie tuż przy oknie lub w dowolnym miejscu, jeśli wybrano kaloryfery stojące.

W jakich okolicznościach kaloryfer ozdobny może powodować problemy?

Zarówno przy wyborze grzejników tradycyjnych, jak i dekoracyjnych, należy liczyć się z tym, że prędzej czy później mogą pojawić się problemy, które spowodują, że kaloryfer zacznie sprawiać problemy. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest oddawanie ciepła w zdecydowanie mniejszym stopniu, niż zakłada jest specyfikacja techniczna. Okazuje się, że problemów, jakie pozwalają na taki stan rzeczy może być kilka. Poniżej wybraliśmy najważniejsze. Sprawdź, jakie problemy mogą pojawić się podczas montażu i użytkowania grzejnika dekoracyjnego i jak sobie z nimi radzić?

Zapowietrzenie — jeden z najczęściej spotykanych problemów

Zapowietrzony grzejnik

Zapowietrzenie grzejnika dekoracyjnego to problem, który jest najczęstszym powodem tego, że wybrany kaloryfer nie pracuje prawidłowo. Jeśli dotykając grzejnika czujesz, że nie jest on w całości ciepły, a dodatkowo słyszysz charakterystyczne bulgotanie i przelewanie się wody, możesz mieć pewność, że grzejnik dekoracyjny jest zapowietrzony. Chcąc usunąć problem, wykorzystaj specjalny zawór przeznaczony do odpowietrzania kaloryfera oraz tradycyjny śrubokręt.

Zanieczyszczenia w instalacji grzewczej — poważny problem, którego nie można bagatelizować

Zanieczyszczenie instalacji to poważny problem, którego inwestor nie może absolutnie bagatelizować. Różnego rodzaju osady (np. z kamienia czy rdzy) mogą mieć niekorzystny wpływ na prawidłowe działanie każdego kaloryfera, również tego dekoracyjnego. Jeśli zauważysz ten problem w swoim systemie grzewczym, powinieneś podjąć próbę przepłukania grzejnika oraz wymiany wody w całym obiegu. Jeśli okaże się, że działania nie przyniosły rezultatów i kaloryfer nie będzie grzał prawidłowo, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana go na nowy.

Błąd montażowy — który występuje najczęściej?

grzejnik do wymiany

Jeśli okaże się, że grzejnik dekoracyjny, pomimo zabiegów naprawczych, nie działa tak jak powinien, może okazać się, że został nieprawidłowo zamontowany. Najczęstszym błędem jest odwrotne podłączenie do instalacji. Taki błąd wymaga demontażu kaloryfera i ponownego, poprawnego podłączenia. Pamiętaj przy tym, aby przed tym zabiegiem uprzednio odciąć dopływ wody.

Błędnie wykonana nastawa wstępna

Kolejnym błędem, który może powodować nieprawidłową pracę grzejnika dekoracyjnego, jest zbyt niska nastawa wstępna na zaworze termostatycznym. Oznacza ona za mały przepływ wody do kaloryfera. Chcąc poradzić sobie z tym kłopotem, należy zwiększyć nastawę wstępną, którą umieszczono pod pokrętłem termostatu (mowa tutaj o wystającym wyraźnie bolcu). Nastawa powinna być optymalnie dokręcona, dzięki czemu da się zmniejszyć siłę grzania pozostałych grzejników, które zostały zamontowane w mieszkaniu.

Źle zakręcony zaworek odpływowy

Czasami zdarza się, że problemem w prawidłowej pracy grzejników dekoracyjnych jest niedokręcony zaworek odpływowy, który można znaleźć w dolnej części kaloryfera, tuż obok przyłącza do odpływu. Chcąc go otworzyć, należy zdjąć z niego nakrętkę maskującą oraz odkręcić zaworek kluczem imbusowym, który będzie pasował do wypustu.

Zepsuty zawór termostatyczny

Jeżeli opisane do tej pory problemy nie dotyczą Twojego grzejnika dekoracyjnego, być może problemem, który powoduje jego nieprawidłową pracę jest nieprawidłowa praca zaworu termostatycznego. Chcąc sprawdzić, czy termostat jest uszkodzony, należy kilkukrotnie przekręcić go od minimalnej do maksymalnej wartości. Jeśli okaże się, że grzejnik dekoracyjny pomimo ustawienia najwyższej wartości na termostacie, nie oddaje żadnego ciepła, problemem może być zablokowana iglica. Jej naprawa polega na wykręceniu termostatu, co pozwoli na próbę jej wysunięcia, np. przy użyciu tradycyjnych kombinerek.

W jakie mity nie wierzyć wybierając grzejnik dekoracyjny?

Wykańczając dom, musisz podjąć wiele decyzji. Poza wyborem mebli i kolorów ścian czeka Cię również wybór kaloryfera. Coraz więcej osób decyduje się na zakup grzejników dekoracyjnych. Szukając odpowiedniego modelu, musisz mieć na uwadze, że wokół tego rozwiązania pojawia się wiele stwierdzeń i mitów, które nie zawsze są prawdą. Mając to na uwadze, poniżej obalamy najczęściej powtarzane mity na temat grzejników dekoracyjnych.

Grzejnik dekoracyjny nie nadaje się do łazienki — NIEPRAWDA

Dostępne na rynku grzejniki dekoracyjne można z powodzeniem zamontować w każdym pomieszczeniu — zarówno w łazience, korytarzu, jak i sypialni czy salonie. Dzieje się tak dzięki nowoczesnej technologii, jaką stosuje się do ich produkcji. Każdy element kaloryfera pokrywany jest specjalną farbą antykorozyjną. Pozwala to na montaż grzejników dekoracyjnych również we wnętrzach, które wyróżniają się podwyższoną wilgotnością, jak np. łazienka, kuchnia, czy pralnia.

Kaloryfer zawsze musi być zamontowany pod oknem — NIEPRAWDA

Grzejnik zamontowany na ścianie

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że kaloryfer musi być zamontowany tuż pod oknem, ponieważ jest to miejsce, w którym temperatura spada najczęściej. W praktyce okazuje się, że nie jest to konieczność, co doskonale udowadniają grzejniki dekoracyjne, które można montować na dowolnej ścianie/przestrzeni w pomieszczeniu. Kaloryfery powinno montować się faktycznie w miejscach, w których straty ciepła są największe. Obecnie ten problem pojawia się znacznie rzadziej, ponieważ nowopowstałe budynki charakteryzują się doskonałą izolacyjnością cieplną. Dodatkowo wielu inwestorów decyduje się na montaż okien i drzwi o podwyższonych parametrach szczelności.

Grzejnik dekoracyjny nie będzie pasował do istniejącej instalacji — NIEPRAWDA

Powyższe stwierdzenie jest kolejnym mitem. Grzejniki dekoracyjne z powodzeniem można dopasować do systemu grzewczego, który wcześniej wykonano w budynku. Jest to rozwiązanie idealne, jeśli inwestor chce zaoszczędzić pieniądze i czas w modernizowanym budynku.

Kaloryfery ozdobne nie mogą być elektryczne — NIEPRAWDA

Większość grzejników dekoracyjnych, które są dostępne na rynku, wypełnia się specjalnym roztworem i wyposaża w grzałkę elektryczną. To rozwiązanie jest idealne dla osób, którym zależy na braku konieczności prowadzenia dodatkowej instalacji w każdym pomieszczeniu, a tym samym uniknięcia skomplikowanego i brudnego remontu.

Każdy kaloryfer ozdobny powinien być wyposażony w głowicę termostatyczną — NIEPRAWDA

Grzejniki dekoracyjne, które wyposażono w dolne podłączenie, montuje się do instalacji centralnego ogrzewania poprzez zawory posiadające głowicę termostatyczną. W większości przypadków nie są wyposażone we wkładkę termostatyczną. Zawór, który wyposażono w termostat, reaguje na zmiany temperatury, jakie pojawiają się w pomieszczeniu, dzięki czemu użytkownik może liczyć na komfort cieplny, a także znaczne ograniczenie strat ciepła.

Wszystkie grzejniki dekoracyjne dostępne na rynku podłączone są w taki sam sposób — NIEPRAWDA

Grzejniki dekoracyjne, które wyróżniają się podłączeniem dolnym typu “V” prawym albo lewym, zasilanie musi być odwrotne, niż w przypadku grzejników płytowych. Oznacza to, że zasilanie powinno znajdować się od zewnętrznej strony grzejnika, a powrót od wewnętrznej.

Decydując się na grzejnik dekoracyjny, należy zwrócić uwagę na jedno z najważniejszych kryteriów, jakim jest dobór odpowiedniego rozmiaru oraz mocy kaloryfera. Na rynku dostępne są różne modele grzejników, które mogą również pełnić funkcję dekoracyjną.

Problemy z grzejnikiem dekoracyjnym — podsumowanie

Grzejniki dekoracyjne, poza tym, że są funkcjonalne, są także proste w utrzymaniu. Aby mieć pewność, że przez wiele lat będą działały bez zarzutu, należy regularnie je czyścić i konserwować. Zdarzyć się jednak może, że pojawią się problemy z ich pracą. Jeśli do tego dojdzie, samodzielnie poszukaj przyczyny i spróbuj ją naprawić. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, skontaktuj się ze specjalistami współpracującymi ze sklepem artykulygrzewcze.pl, którzy na pewno pomogą Ci rozwiązać problem.

Chcąc mieć pewność, że grzejnik będzie przez wiele lat prezentował się nieskazitelnie, warto również zadbać o jego czystość. Wystarczy namoczyć ściereczkę z mikrofibry w wodzie wymieszanej z delikatnym detergentem i przetrzeć nią kaloryfer, a następnie osuszyć go za pomocą bawełnianej ściereczki.

Pamiętaj — odpowiednia konserwacja i serwisowanie grzejników oraz instalacji grzewczej pozwoli Ci uniknąć problemów, które byłyby w stanie zaburzyć komfortowe użytkowanie poszczególnych modeli zamontowanych w Twoim domu.